I. Podstawa prawna:

  • art. 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 611, z 2021 r. poz. 11), 
  • § 22 ust. 1, 2 i 3 uchwały nr XXIX/512/20 Rady Miasta Zduńska Wola z dnia 18 grudnia 2020 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Zduńska Wola (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 2021 r. poz. 174)

II. W którym biurze można załatwić sprawę ?

Wniosek należy złożyć w

Sprawy merytorycznie załatwia:
Biuro Gospodarki Lokalowej
Budynek nr 4, I piętro, pok. 415
Telefon kontaktowy 43 825-02-00 wew. 214 lub 43 825-02-14

e-mail: m.komodzinska@zdunskawola.pl, k.rzeznik@zdunskawola.pl

III. Jakie dokumenty należy dostarczyć ?

  1. Wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu 
  2. Umowa najmu lokalu, którą posiadał dotychczasowy najemca 
  3. Akt zgonu najemcy 
  4. Dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa z dotychczasowym najemcą 
  5. Deklarację o dochodach gospodarstwa domowego 
  6. Oświadczenie o stanie majątkowym 
  7. Na żądanie należy złożyć również oświadczenie o nieposiadaniu tytułu prawnego do innego lokalu położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości

IV. Opłata:

Bez opłat.

V. Termin załatwienia sprawy:

  • Do 30 dni

VI. Dodatkowe informacje:

  1. W przypadku braku kompletu dokumentów i informacji wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia i złożenia w Biurze prowadzącym sprawę. 
  2. Osobom, które pozostały w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy, wynajmujący wyznacza, nie krótszy niż 2 miesiące, termin do dobrowolnego opuszczenia, opróżnienia i wydania lokalu, informując jednocześnie o możliwości wystąpienia w terminie 1 miesiąca o zawarcie umowy. 
  3. Dochodem, po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób: 
    1.  przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne, 
    2.  dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, 
    3.  inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych np. dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny, ekwiwalent pieniężny za deputat węglowy, alimenty na rzecz dzieci, stypendia doktoranckie, stypendia sportowe, stypendia o charakterze socjalnym przyznane uczniom lub studentom, stypendia szkolne, zasiłek szkolny, dochody uzyskiwane z gospodarstwa rolnego, świadczenie rodzicielskie, stypendia dla bezrobotnych finansowane ze środków Unii Europejskiej i inne. 

    Do dochodu nie wliczamy świadczeń, np. jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka, zasiłku pielęgnacyjnego, dodatku pielęgnacyjnego, świadczenia wychowawczego, zasiłków celowych i okresowych z pomocy społecznej, zasiłku stałego, a także świadczeń rodzinnych i przysługujących do nich dodatków. 

VII. Co trzeba zrobić, aby załatwić sprawę ?

Pobrać, wypełnić i złożyć dokumenty wymienione w pkt III. Dokumenty można pobrać w Kancelarii Urzędu Miasta, w Biurze Gospodarki Lokalowej lub na dole strony. 

VIII. Tryb odwoławczy:

Nie przysługuje.



Załączniki:

Deklaracja o wysokości dochodów.docx
Oświadczenie o stanie majątkowym.pdf