Konsultacje społeczne w sprawie Zielonego Budżetu
Zduńska Wola, 3 lipca 2022 roku
WYNIKI KONSULTACJI SPOŁECZNYCH
ZIELONY BUDŻET MIASTA ZDUŃSKA WOLA 2024
W wyniku przeprowadzonych konsultacji społecznych dotyczących Zielonego Budżetu Miasta Zduńska Wola 2024 polegających na zgłaszaniu wniosków przez mieszkańców, a w kolejnym etapie ich opiniowaniu przedstawiam poniżej ranking projektów opracowany na podstawie liczby pozytywnych opinii:
- Pielęgnacja drzewostanu - kaskady kwiatowe (303)
- Zielone wrota Kępiny (163)
- Zielone Przystanki Zduńskiej Woli (84)
- Park kieszonkowy na Ogrodowej (75)
- Społeczny ogród w Inkubatorze Inicjatyw Społecznych (64)
- 100 drzew dla Zduńskiej Woli (44)
Łącznie mieszkańcy opiniowali 733 razy.
Jednocześnie informuję, że do realizacji w przyszłym roku budżetowym rekomenduję, zgodnie z opinią Komisji Konsultacyjnej, następujące projekty:
- Pielęgnacja drzewostanu - kaskady kwiatowe
- Zielone wrota Kępiny
Konsultacje społeczne przeprowadzone były na podstawie art. 5a ust. 1 i art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40) oraz § 10 załącznika do uchwały nr V/35/11 Rady Miasta Zduńska Wola z dnia 27 stycznia 2011 r. w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego Nr 70, poz. 617 i 618) oraz w związku z zarządzeniem nr 104/23 Prezydenta Miasta Zduńska Wola z dnia 20 marca 2023 r. w sprawie uruchomienia procesu konsultacji społecznych dotyczących wskazania zadań do Zielonego Budżetu Miasta Zduńska Wola 2024.
Do pobrania:
Zduńska Wola, 25 maja 2022 roku
WYNIKI WERYFIKACJI WNIOSKÓW
DO ZIELONEGO BUDŻETU MIASTA ZDUŃSKA WOLA 2024
W wyniku przeprowadzonej weryfikacji (oceny formalnej i merytorycznej) do kolejnego etapu konsultacji społecznych zostały dopuszczone następujące wnioski:
1. | Pielęgnacja drzewostanu - kaskady kwiatowe |
2. | Park kieszonkowy na Ogrodowej |
3. | Zielone wrota Kępiny |
4. | Społeczny ogród w Inkubatorze Inicjatyw Społecznych |
5. | Zielone Przystanki Zduńskiej Woli |
6. | 100 drzew dla Zduńskiej Woli |
Szczegóły dotyczące wniosków dostępne są pod linkiem: https://zdunskawola.pl/zielony-budzet/ .
Zgodnie z zapisami zarządzeniem nr 104/23 Prezydenta Miasta Zduńska Wola z dnia 20 marca 2023 roku w sprawie uruchomienia procesu konsultacji społecznych dotyczących wskazania zadań do Zielonego Budżetu Miasta Zduńska Wola 2024 zbieranie opinii od Mieszkańców realizowane będzie
w terminie 1-30 czerwca 2023 roku.
Do pobrania:
- Wyniki weryfikacji - Zielony Budżet 2024 (wersja tekstowa).pdf
- Wyniki weryfikacji - Zielony Budżet 2024 (skan).pdf
Zduńska Wola, 22 marca 2023 roku
Ogłoszenie o konsultacjach społecznych w sprawie Zielonego Budżetu
Prezydent Miasta Zduńska Wola (inicjator konsultacji) zaprasza mieszkańców miasta Zduńska Wola do uczestnictwa w konsultacjach społecznych, których przedmiotem jest Zielony Budżet Miasta Zduńska Wola 2024, zwany dalej „Zielonym Budżetem”.
Konsultacje dotyczą mieszkańców miasta Zduńska Wola, zwanych dalej „Mieszkańcami” i obejmują obszar całego miasta Zduńska Wola. Celem konsultacji społecznych jest zdiagnozowanie potrzeb Mieszkańców w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska.
Konsultacje społeczne odbędą się trzyetapowo: przyjmowanie wniosków od Mieszkańców, ich weryfikacja oraz przyjmowanie opinii Mieszkańców.
Szczegółowy harmonogram konsultacji społecznych:
- Przeprowadzenie akcji informacyjno-promocyjnej: 24-31 marca 2023 roku.
- Zgłaszanie wniosków przez Mieszkańców: 3-28 kwietnia 2023 roku.
- Weryfikacja wniosków: 8-26 maja 2023 roku.
- Ogłoszenie wyników weryfikacji wniosków: do 31 maja 2023 roku.
- Zbieranie opinii od Mieszkańców: 1-30 czerwca 2023 roku.
- Ogłoszenie wyników konsultacji społecznych: do 7 lipca 2023 roku.
Do Zielonego Budżetu można zgłaszać zadania zlokalizowane na terenie będącym własnością Miasta Zduńska Wola. Za zadania możliwe do realizacji w ramach Zielonego Budżetu w szczególności uznaje się: tworzenie łąk kwietnych, zazielenianie przestrzeni publicznej w sposób usystematyzowany, systemową rewitalizację skwerów i parków, tworzenie systemowej opieki dla starych drzew, systemowe prowadzenie nasadzeń drzew i krzewów, zakładanie ogrodów deszczowych, mała retencja na terenach skwerów i parków miejskich, zakładanie społecznych ogrodów i parków kieszonkowych.
W ramach Zielonego Budżetu nie realizuje się zadań:
- które po realizacji generowałyby koszty niewspółmiernie wysokie w stosunku do wartości proponowanego zadania;
- które stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami i programami, w tym w szczególności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, programami branżowymi, przedsięwzięciami wpisanymi do Wieloletniej Prognozy Finansowej, itp.;
- które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, prawa osób trzecich, w tym prawa własności;
- które zakładają realizację jedynie części zadania, w tym sporządzenia wyłącznie projektu bądź planu przedsięwzięcia lub jedynie środki na wykonanie zadania, bez zabezpieczenia środków na projektowanie;
- których czas realizacji, określony na etapie oceny, przekroczyłby jeden rok budżetowy;
- które nie spełniają zasady ogólnodostępności, tzn. zapewnienia możliwości czerpania korzyści z efektów realizacji projektu na równych prawach wszystkim zainteresowanym Mieszkańcom.
Propozycje zadań do Zielonego Budżetu Mieszkańcy zgłaszają w formie wniosku z wykorzystaniem elektronicznego formularza zgłoszeniowego, który w terminie zgodnym z harmonogramem dostępny będzie na stronie Urzędu Miasta Zduńska Wola lub z wykorzystaniem papierowego formularza zgłoszeniowego, który w terminie zgodnym z harmonogramem dostępny będzie w Kancelarii Urzędu Miasta Zduńska Wola przy ulicy Stefana Złotnickiego 12 w godzinach pracy Urzędu Miasta,
tj. w poniedziałek w godzinach 7:30-17:00, od wtorku do piątku w godzinach 7:30-15:30. Wnioskodawca może zgłosić dowolną liczbę wniosków do Zielonego Budżetu, przy czym każdy wniosek wymaga złożenia osobnego formularza zgłoszeniowego. Propozycje wniosków zgłoszonych do Zielonego Budżetu podlegają weryfikacji, która odbywa się w dwóch etapach. W przypadku pozytywnej oceny wniosku w drugim etapie, wniosek zostaje przekazany do Komisji Konsultacyjnej, której zadaniem jest stworzenie i opublikowanie listy zadań dopuszczonych do opiniowania przez Mieszkańców. Opiniowanie przez Mieszkańców odbywać się będzie z wykorzystaniem formularza elektronicznego, który w terminie zgodnym z harmonogramem dostępny będzie na stronie Miasta Zduńska Wola. Wnioski, które otrzymają największą liczbę pozytywnych opinii, zostaną rekomendowane przez Komisję Konsultacyjną do realizacji.
Konsultacje przeprowadzi Komisja Konsultacyjna w składzie:
- Paweł Szewczyk - przewodniczący Komisji;
- Alina Kubiak - zastępca przewodniczącego Komisji;
- Michalina Łagunionok - sekretarz Komisji;
- Krystyna Bąk - członek Komisji;
- Piotr Borkiewicz - członek Komisji;
- Iga Chwiałkowska - członek Komisji;
- Edyta Michalak - członek Komisji;
- Kacper Wlazło - członek Komisji.
Do zadań Komisji należy:
- organizacja konsultacji;
- promocja konsultacji;
- przeprowadzenie konsultacji;
- opracowanie i przedstawienie wyników konsultacji.
Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie konsultacji jest Michalina Łagunionok - zastępca dyrektora Biura Strategii i Rozwoju Miasta.
Konsultacje społeczne przeprowadzone będą na podstawie art. 5a ust. 1 i art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40) oraz § 10 załącznika do uchwały nr V/35/11 Rady Miasta Zduńska Wola z dnia 27 stycznia 2011 r. w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego Nr 70, poz. 617 i 618) oraz w związku z zarządzeniem nr 104/23 Prezydenta Miasta Zduńska Wola z dnia 20 marca 2023 r. w sprawie uruchomienia procesu konsultacji społecznych dotyczących wskazania zadań do Zielonego Budżetu Miasta Zduńska Wola 2024.